Kawiarnia Goleniów

Zachodniopomorskie

Przez pełne lata w polskich domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w tradycyjnych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, i po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Trzebiatów

Z okresem Polacy zaczęli czerpać z coraz dużo taniego sprzętu agd do zaparzenia kawy na równi z mieszkańcami z obcych krajów, natomiast w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z pełnego świata oraz dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
Żeby na ostatnie zagadnienie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, czy jest się na pamięci sposób parzenia kawy, czy więcej jej pewne smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo długo wychodzi z mody. Coraz mniej osób lubi fusy wpadające między zęby. Co rzeczywiście jest grupa amatorów parzenia kawy „po turecku”, natomiast toż, co ciekawe, pewno być idealniejszym poziomem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z cukrem w określonych kokilkach na znacznej rączce pokrywa się odpowiednio ciepłą wodą (nie wrzątkiem) i dobrze podgrzewa. Gorący kawowy ulepek że każdego da na nogi.
Kawiarnia Trzebiatów
Choć w blokach a w biurach do nowa jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja rodem z USA, gdzie ciągle cieszą się ogromną popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że będąca przez kilka godzin kawa w dzbanku nie istnieje obecnie prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, oraz na ich szczycie są te, jakie planują wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren toż najlepszy zapach oraz aromat. Kawa z ekspresu ciśnieniowego istnieje oraz szybka do wykonania (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można nabyć po kilkunastu minutach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy istnieje w wszystkim przedsiębiorstwie a w wielu domach oraz wielorakość przykładów tych niezwykle zaawansowanych technologicznie maszyn także ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Trzebiatów

Jaką kawę piją Polacy?

Przejawia się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych mieszkańców naszego świata. Oczywiście, są plany na preferencje smakowe. Analiza sposobów parzenia kawy a jej miłych smaków to dowód na to,że przyzwyczajenie jest inną naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę bezpośrednio w kubku. Niestety istnieje zaskoczeniem, że tak piją kawę na ogół ludzie starzy, z trudem rezygnujący z użyć, istniejący na emeryturze.

Wśród młodszych kobiet, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością nacisk na aktualny etap sprawie bierze też fakt, że chodzą w biurach i tam korzystają z ekspresów. Zostać ich jeszcze na korzystanie z kawiarni i zbieranie różnych smaków, a dodatkowo kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Trzebiatów

Razem z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W niniejszej większości jest znaczna grupa nabywców zaparzaczy do kawy doskonale nieznanych dotychczas – aeropress, hario, chemex to nazwy specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas większej grupie klientów.

Kawa z mlekiem, czarna, albo z mleczną pianką na wierzchu?
Picie kawy jest prostym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest zdecydowanie pita w przedsiębiorstwie lub na osiedlu. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do nowego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów potrafią sobie przyzwolić na szerszą wyobraźnię oraz sprawiać ulubione smaki wg preferencji. I istnieje ich moc i bogata się pogubić w stylach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to jedynie kilka spośród nich. Amatorzy kawy czarnej i maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Trzebiatów

Ile kawy wypijają Polacy?
Większość kobiet wypija co najmniej 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w toku dnia. Na żadnego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (tworzonej w istocie suchej, nie zaparzonej). Płacimy się w bardzo od czołówki światowej. Co ciekawe, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na głowę. Warto zauważyć, ze ilość wypijanej kawy w Polsce jest z roku na rok.

Kawiarnia Trzebiatów

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments