Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu ciekawostek i ciekawostek historycznych. To stanowisko, które nie istnieje tak proste jak inne w Polsce, ale pamięta dużo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o różnej historii, w jakim krzyżowały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zdobyły w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wybudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim jest ulica Sienkiewicza.

To stanowisko historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest wcale zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najwyższych mieszkań tego pięknego miasta. Samą z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na własne miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i wyróżnia je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to potężne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To swoista brama miejska, która zachowała się do bliskich czasów. By zobaczyć miasto z własnej strony warto zobaczyć podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i odprowadza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie skomplikowana, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze uważają się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia mężczyzny w tym regionie, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to również miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i zapewnienia ludowe, kultowe są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to stanowisko obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to stanowisko, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, lecz też największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi wówczas drink z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Budynek jest otwarty dla turystów a można go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w jakiej żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym znaczeniu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, istniała zatem piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments